Konstytucja 3 maja

IMG_20240430_090531.jpg

Dzisiaj w naszej szkole odbyła się akademia upamiętniająca 233. rocznicę uchwalenia Konstytucji. Poprowadzili ją uczniowie klasy 7b: Iga Kowalska, Hania Pachuca, Aleks Madejski, Ola Jurak z klasy 7c. Wystąpił również chór szkolny i najmłodsi artyści z grup Oa i Ob.

3-go maja 1791 roku Sejm Czteroletni uchwalił Konstytucję. Była to pierwsza w Europie, a druga na świecie (po Konstytucji Stanów Zjednoczonych) ustawa regulująca zakres działania władz państwowych oraz prawa obywatelskie. Tworzona była w tajemnicy, ponieważ obawiano się sprzeciwu posłów szlacheckich, którzy z góry sprzeciwiali się wszystkim postępowym próbom reform.

Konstytucja 3-go Maja była próbą ratowania zagrożonego bytu państwa, które w 1772 roku uległo pierwszemu rozbiorowi. Jej ogromną zasługą było rozbudzenie nadziei na niepodległość, a także wskrzeszenie uczuć patriotycznych w wielu kręgach społeczeństwa.

Dnia 2-go maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Uczcijmy Biało – Czerwoną poprzez jej wywieszenie w oknie, na balkonie lub przed domem. Bądźmy dumni z tego, że jesteśmy Polakami i że żyjemy w wolnym i pięknym kraju.